only with 729.50
Electric fan design Ceiling Fan
Power Source Corded Electric
Special Feature Multi-Speed, Remote Control
Recommended Uses For Product Outdoor
Included Components Ceiling fan
Brand Monte Carlo
Mounting Type Protruding
Style Modern
Color Aged Pewter-light Grey Weathered Oak Blades
Item Dimensions LxWxH 60 x 60 x 13.7 inches
  • MAVERICK OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter: 60"; Height: 13.7" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 6" Downrod); Weight 8.13lbs.
  • FAN BLADES: 3 Outdoor Approved Light Grey Weathered Oak Blades (60" Span / 13° Blade Pitch); CFM: 8244
  • FAN CONTROL: Includes 6-Speed Hand-Held Remote Control with Reversing Function
  • DETAILS: Aged Pewter Finish; Premium Power Energy-Efficient 85 X 28 mm DC Motor and Precision Balanced Blades for Quiet and Wobble-Free Operation